19 Ağustos 2010 Perşembe

YAYLADAKİ ARILIĞIM,HASAT ve BAZI GÖRÜNTÜLER

Eski görev yerim Söppecek İ.Ö.O.şimdi okul kapalı lojman boş arılığım köyün ortasında yazları burdayım.

Bahçeden geçenleri rahatsız etmesin yokluğumuzda arılığın içerisine at, inek gibi hayvanlar girmesin ve bir kaza olmasın diyerek arka ve yan tarafları kapalı arılığın.
Önden görünüş.
Yandan görünüş.Arılığın ön tarafı manzaraları süper.Ben çalışırken bir polen hırsızı! elde bıçak çerçeveleri bozma pahasına polen toplayıp yiyen kızım Rumeysa.

Bunlarda içerisindeki balları süzülmüş geri verilmek için akşamı bekleyen çerçeveler.

Abisi evden dışarı çıkmazken canım kızım bana yardımcı oldu.Balımız bu sene biraz koyu renkte .Kovan başı 10 kg. bal alabildim.sezon kötüydü ama verimin az olmasına sebep tek başına bu değil.Baharın işlerin yoğunluğu (özel işler , okul işleri ve tembellik) sebebiyle sadece bir defa varova ilacı yaptım.Hatamı geç anladım ama iş işten geçmişti.Organik mücadele erkek çerçevesi kullandım ama kovanların önünde kanatsız arıları önleyemedim.Kovan içinde arıların üzerleri bit dolu ,kovanların mevcutlarını yeteri kadar artıramadım ,arılar hiç sıkışmadı .Varova gerçekten büyük zarar verdi arılığıma şimdi sağım bitti seri bir şekilde ilaçlama yapacağım .

Hangi ilacı kullanırsak kullanalım en az 3 ,4 defa tekrarlamak gerekiyormuş .Üçer gün ara ile .Bunu bütün arıcılar bilir ilaç ların kullanım tariflerinde de yazar.Ama bu bilgiyi hafife aldık işte.Bir musibet bin nasihatten iyidir derler ya artık başıma geldiğinden bu dersi unutmayacağım.1 yorum:

taskın dedi ki...

selamlar
balalr hayırlı olsun
karnıol arıaların verimi bu yıl nasıldı
bu konuda bilgi verebilrimisiniz
başarılar