20 Mart 2010 Cumartesi

VİRA BİSMİLLAH

Arılığımın arkası karadeniz .Öndeki 8 kovan satıldı 2 kovanda orta sıradan.Teslimata kadar hepsi benim .Kontrol ve ilaçlama amaçlı olarak okuldaki kurs bitince soluğu burda aldım bu ne büyük aşk Allahım . arı soksada sevgisi yine de bitmiyor.Bende artık yeni sezonu bugün açtım.Bilmiyorum denizcilerin kullandığı bir deyim ama bende bu başlığı atmak istedim.
Kolonilerin durumlarınıda anında not ederek çalışmalarıma heyecanla başladım.

Laktik asit çözeltisi hazırlandı.Körüğü yaktım.Başladım kontrollere hem bal durumlarına baktım ,hemde biryandan ilaçlamasını yaptım.18 kovan tekbaşıma bayağı oyaladı.Ne körükçümüz var ne kameramanımız.Bukadar zamandan sonra sadece buresimleri mi çektin demeyin görüyosunuz işte yalnız olmuyor.


Buda benim çiftleşme kutum.Sonbaharda boşalmıştı .Kışın anasıyla beraber bir avuç arısı kalmış kovan vardı .O kovanı bu kutuya aktardım biraz arı takviyesi alsana bir güzel kovan adayı .Herkesin en az bir çiftleşme kutusu olmalı bence.Burda da 6 çerçeveye sıkıştırılmış kovanımız ustalarımızdan öğrendiğimiz gibi poşetle şerbet verdim.Çok basit ama önceden verecek şerbetlik arardık ,şerbetlik yetmezse kovana şerbet veremezdim.
Kontrolde tek başımaydım insan bu kovanı görünce kendi kendine bile maşaallah diyor.10 çerçeve bir karniyol melezi.
.

5 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

Saygıdeğer hocam kolay gelsin,başlamak bitirmenin yarısı der büyüklerimiz,mühim olan beyinde işi bitirmek icraat sonradan geliyor,görüntülerin maşallahı var,kovanlardaki durum içaçıcı olunca zaten yorgunluk kalmıyor,verimli ve başarılı sezon dileklerimle sayın hocam.Saygılarımla

Mehmet Yüksel dedi ki...

Uğur hocam kolay gelsin,ilk bakımı
yapmışsın hayırlı olsun çok iyi olmuş son durumlarını öğrenmek ve duruma göre hareket etmek en iyisi,maşallah karniyol melezinin durumu harika tebrikler,bence en kısa zamanda kat vermen gerekir çünkü kat verme miktarına ulaşmış arılar tekrar maşallah diyelim nazar deymesin,çalışmalarında başarılar dilerim selamlar saygılar.

ALİ TÜRK dedi ki...

Uğur yeni sezonun hayırlı uğurlu olsun. Bu arada gözden kaçan bir şey göze çarpıyor, eskiden senin haberlerinde resim olmazdı::))
Kal sağlıcakla.

UĞUR GÖK dedi ki...

İlhami abi çok sağol sizede hayırlı sezonlar.
Mehmet abi teşekkürler sizlerden gördüklerimizi uygulamaya çalışıyoruz sizlerinde yeni sezonu hayırlı olsun abi sağolun.
Ali abi en sonunda aldım fotoğraf makinasını .Gözünden birşey kaçmıyor.Sizleri izlemeye ,gördüklerimizi yapmaya devam abi,teşekkürler.

Cafer KARA dedi ki...

Uğur Hocam maşallah, hayırlı olsun dualarıyla... Ayrıca ne zamandır bloğa yazmıyordun seni görmek iyi oldu blog'ta.