21 Mayıs 2011 Cumartesi

KONTROLLERDE ANA ARILARI EZMEYELİM DİKKATLİ OLALIM.

Kat atmam gereken arıları kontrol ederken önünde aşırı körük yapan bir arı dikkatimi çekti.İçini açtığımda arının 8-9 çitaya sıkıştığını , çerçevelerin üstünü şişirdiğini gördüm.Çerçevelri kontrol ederken bir bakarım ki 2 çerçevede toplam 5 ana memesi var çerçevenin  kenarlarında ve kapanmış.Hemen anaarıyı aradım buldum yumurtluyordu ama biraz zorlanarak dikkatli baktığımda arka sol bacağının uç kısmının olmadığını geri kalan kısmınında incelip kurumaya başladığını gördüm.Tahminim kotrol sırasında çerçeve arasına sıkıştırdım .Hayrret işçi arı bile sıkışmasın diye uğraşırken olacak ya.

Bu resmi çekecem diye anayı bayağı kovaladım.


Ne yapacağımı düşündüm.İçinden çıkamadım.Anaarı genç, ayağı sakatta olsa memeden yavru çıkınca oğula çıkarsa dedim arı kaybım olacak 2 çerçeve arısıyla kovanın yanına ruşet koydum ona aldım.Şimdilik oldu gibi.


İçimden  acaba dedim.Kat atsaydımda ızgara ile anayıda üst kata atsam alt kattaki memelerden ana çıkar döllenip gelip yumurtlamaya başlayıncada üstten anayı alsam  daha mı iyi olurdu ?diye içimden geçiyor.Neyse en kötü karar karasızlıktan iyidir.

2 yorum:

Cafer KARA dedi ki...

Hocam Selamun Aleyküm,
Ne kadar dikkat etsek de olacak oluyor maalesef her şeyin hayırlısı, geçmiş olsun.

ALİ TÜRK dedi ki...

Uğur kovanda fazla ana oldumu kovanın anasız kalma şansı çogalır.
Yukardakiler aşagıdakini, aşagıdakilerde yukardakini öldürdüklerinde koloni anasız kalır.
En mantıklı olanı yapmışın, kovandan sakatta olsa hazır anaarıyı almak en iyisi.
Yeni anaarı çıkıp çiftleşip yumurtaya başlayana kadar eski anaarıdan ne kadar yumurta alırsan kardır. Daha sonra iki koloniyi birleştirirsin olur biter.
Sağlıcakla kal.