24 Ocak 2009 Cumartesi

Sevineyim mi? Endişeleneyim mi?

Birkaç gündür bazı bloglarda arıların yumurtaya yattığı yazılıyordu.Bugün tatili fırsat bilip arılığa gittim.Bal stoğu şüpheli olan birkaç kovanım vardı onları kontrol ettim.Arı mevcutları iyi.Balı az olan bir kovana şerbet verildi.Kontrolde baktığım 3 kovandan 2'sinde yavru vardı.Birtanesi kapatmış etrafınada nisan ayında olduğu gibi halkayı genişleterek günlük yumurta atmaya başlamış.Bu kovan 6 çerçevelik bana göre normal bir kovan.
Geçmiş yıllarda kasım ,mart arası yavru olduğu zaman sevinir ve kesin kışı atlattık derdim .Ama şimdi öğrendikki arı kışın yavruya yatarsa fazla bal tüketir, kovan içi sıcaklığı yüksek tutmak zorunda kalır,kovan içi nemlenirmiş.Bunlarıda duyunca gerçekten de sevineyim mi endişe mi ediyim bilemedim. Merak eden arkadaşlara burası Samsun İli Yakakent İlçesi.(Nokıa 1100 fotoğraf çekiyoduda biz mi çekmedik.)

3 yorum:

Acemi arıcı dedi ki...

Hocam ben de aynı telefonu kullanıyorum. Acaba kullanma kılavuzunu bi okusak diyorum. Çekiyor mudur? Eğer araştırmalar sonunda bu özelliğini keşfederseniz. Bana da haber verin. Sağlıcakla kalın. Selametle

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın hocam,arı çevre şartlarına çok hassas,ne zaman ne yapılması gerektiğini çok iyi programlıyor,diğer taraftan iklim değişiklikleri sonucu düzensiz ve yetersiz yağış sonucunda diğer olumsuz etkenlerle birleşince ortaya pek alışık olmadığımız sorunlar çıkıyor.Umarımki endişeleriniz yersiz çıkar vede olumlu haberler duyarız.İyi çalışmalar kolay gelsin.

arıbeyi dedi ki...

Hocam hala kış mevsimindeyiz. Kontrol için acele edip kovan ısısını kaybettirme.Bir de şerbet vermekte acele etmişsin.Şu an sadece kek ver kafi.Şerbet için mevsim çok erken henüz.
Saygılarımla.